ایستگاه – مقام ایران ایمیل آشنایی برنامه

ایستگاه – مقام: ایران ایمیل آشنایی برنامه استخدام برنامه نویسی آگهی استخدام استخدام برنامه نویس

بهار سال گذشته آخرین بهار حیات آیت ا… هاشمی رفسنجانی بود؛ بهاری که شاید به خوبی می دانست زمستانش یعنی خداحافظی با ملت. مبارزه در وقت رژیم سابق، تلاش جهت پیرو

فرصت روحانی

فرصت روحانی

عبارات مهم : برنامه

انتظارات آیت الله هاشمی از مدیر جمهور به روایت فعالان سیاسی

فرصت روحانی

فرصت روحانی

بهار سال گذشته آخرین بهار حیات آیت ا… هاشمی رفسنجانی بود؛ بهاری که شاید به خوبی می دانست زمستانش یعنی خداحافظی با ملت. مبارزه در وقت رژیم سابق، تلاش جهت پیروزی انقلاب اسلامی، سازماندهی تشکیلات متفاوت در کشور و… همه و همه به او قدرت تشخیص عملکرد ملت در هر برهه ای را داده بود.

چنان که به خوبی می دانست نیاز مردم چیست. همین مردم در سال 92 به کاندیدایی رأی دادند تا مجری برنامه های سازندگی و توسعه ای باشد که او شروع کرده بود. آیت ا… هاشمی بعد از عدم احراز صلاحیتش، دکتر حسن روحانی را نزدیک ترین فرد به خود جهت اجرای برنامه ها دید و به صراحت گفت: «حسن روحانی با مشورت بنده قدم در راه انتخابات گذاشت و با احترامی که جهت کاندیداهای دیگر قائلم به دکتر روحانی رأی می دهم و وی را جهت تصدی قوه مجریه مناسب می دانم». تایید آیت ا… هاشمی یعنی تعیین وظیفه رأی میلیون ها شیفته اعتدال و خدمت به کشور، و زمینه ساز حضور روحانی در جایگاه ریاست جمهوری شد.

بهار سال گذشته آخرین بهار حیات آیت ا… هاشمی رفسنجانی بود؛ بهاری که شاید به خوبی می دانست زمستانش یعنی خداحافظی با ملت. مبارزه در وقت رژیم سابق، تلاش جهت پیرو

بنابراین تعجب ندارد که روحانی در زیاد صحبت هایش از آیت ا… هاشمی یاد کند، چراکه چارچوب اداره دولت و کلید موفقیت را از ایشان دریافت کرده هست. اوضاع انتخابات 96 هم همین گونه بود، چنان که محمد شریعتمداری، معاون مدیر جمهور، عنوان کرده بود: «حضور در انتخابات 96 خواسته آیت ا… هاشمی از روحانی بود.» و عین این جمله را حسن روحانی چند روز قبل بر سر مزار آیت ا… هاشمی بیان کرد: «هاشمی از من خواست نامزد شوم و حتی گفت که رقبایت چه کسانی خواهند بود». آنچه مدیر جمهور بیان کرد گویای آن است که آیت ا… هاشمی تدابیری جهت دولت دوم روحانی اندیشیده و در چند مورد نیز اشاره ای به آن داشته هست، مانند مرداد 95 که با اشاره به پیشرفت ها در علوم پایه و حوزه های تخصصی علم و تکنولوژی گفت که دولت دوم آقای روحانی می تواند ما را به آنجا برساند.

روحانی 96 از نظر ابطحی

محمدعلی ابطحی معاون پارلمانی دولت اصلاحات در توصیه به حسن روحانی به «آرمان» می گوید: دکتر حسن روحانی دهه انتهایی حیات آیت ا. . . هاشمی را مد نظر قرار دهد و مثل او واکنش‌ها کند. واکنش‌ها آیت ا. . . هاشمی با آنچه ملت انتظار داشتند تطابق داشت. انتظار می رود آقای روحانی همچنین عمل کند. وی افزود: روحانی 96 باید مانند آیت ا. . . هاشمی در آخرین دهه حیاتش باشد.

فرصت روحانی

توصیه آیت ا. . . هاشمی به روحانی

آیت ا… هاشمی واقف بود که روحانی توانایی به ثمر رساندن برنامه ها در بخش های متفاوت مانند سازندگی، اصلاح فضای اجتماعی و اقتصادی، رفاه و… را دارد.

آیت ا… هاشمی به خوبی واقف بود که رأی مردم در اردیبهشت 96 به روحانی است و می تواند پرسشها را حل کند، چنان که فاطمه هاشمی دختر آيت ا… این چنین به این توصیه اشاره کرده بود که «پدرم بارها گفتند من مطمئن هستم اگر روحانی دوباره به میدان بیاید رأی خوبی خواهد آورد و بهتر از دور اول پرسشها کشور را حل خواهد کرد.» روحانی چند روز پیش بر سر مزار آیت ا… هاشمی گفت: «حضور، مشارکت، فداکاری و نشاط مردم، بار مسئولیت ما را صدچندان کرده هست، همه تلاش ما این است به وعده هایی که به مردم داده ایم، عمل کنیم و در مقام عمل خواست آنها را محقق کنیم.» مدیر جمهور برنامه خود را به نحوی تنظیم کرده که در مسیر تعیین شده است آیت ا… هاشمی گام بردارد، چنان که در 9 اردیبهشت با بیان اینکه «امروز ما باید راه هاشمی را ادامه دهیم»، تصریح کرد: «ما مسیر عدالت، اعتدال و اصلاحات را رها نخواهیم کرد.

بهار سال گذشته آخرین بهار حیات آیت ا… هاشمی رفسنجانی بود؛ بهاری که شاید به خوبی می دانست زمستانش یعنی خداحافظی با ملت. مبارزه در وقت رژیم سابق، تلاش جهت پیرو

ما در مسیری که در سال ۹۲ با هم آن را شروع کردیم، تا امروز در همان مسیر حرکت کرده ایم، امروز هم باید راه را ادامه بدهیم.» ولی ریل گذاری آیت ا… هاشمی جهت دولت دوم روحانی به چه نحوی بود؟ پاسخ این پرسش را یاسر هاشمی فرزند کوچک آیت ا… چنین داده است: پدر فکر می کرد، برنامه ای که آقای روحانی در دور اول شروع کرد در دور دوم تکمیل شود. ایشان آینده نگری می کرد مردم حمایت می کنند تا برنامه آقای روحانی به نتیجه برسد و فکر می کردند که این برنامه ها در چهار سال دوم کامل می شود و مردم نتیجه های آن را می بینند. آیت ا… هاشمی امیدوار بود بعد از دولت های نهم و دهم و آمدن آقای روحانی، کشور در حوزه اقتصادی، فرهنگی و شاخص های فساد و تورم و… دوباره به مسیر خود بازگردد.»

اکنون وقت ترمیم است

فرصت روحانی

دکتر حسن روحانی وعده داده است که مسیر آیت ا… هاشمی را طی کند که واکنش‌ها و عملکرد او نشان داده علی رغم این مسیر حرکت نخواهد کرد، ولی پیمودن این مسیر به سادگی میسر نیست و نیازمند برنامه ریزی هست. بنابراین اکنون زیاد آگاهان این پیشنهاد را به دکتر روحانی دارند که کارها خود را جهت تحقق خواست آيت ا… هاشمی شروع کند که همان آبادانی کشور در تمام عرصه هاست. شاید بتوان در کلام از 4 سال جهت رسیدن به نشانه سخن گفت، ولی عیان است که باید مقدمات پیمودن مسیر را فراهم کرد. یعنی روحانی باید از هم اکنون به فکر سازماندهی استانداران و مدیران استانی و منطقه ای باشد که اگر وقت بگذرد، این امور با چالش هایی مواجه خواهد شد. 4 سال دولت اول وقت خوبی جهت آشنایی نقاط ضعف و کاستی ها بود. بنابراین اکنون وقت ترمیم است نه آغاز، چراکه چشم 24 میلیون رأی دهنده و حتی کسانی که به دیگر کاندیداها رأی داده اند به روحانی است که جهت رسیدن به اهداف تعیین شده است چه برنامه ای دارد.

3 خواسته آیت ا… هاشمی

آیت ا… غرویان استاد حوزه و دانشگاه هم راجع به انتظارات آیت ا… هاشمی از دکتر حسن روحانی به «آرمان» گفت: آیت ا… هاشمی سه خواسته از حسن روحانی داشت که مشمول بر مردمداری و مردم دوستی ؛ اعتدال و اخلاق نیکو و مهربانی بود. آرزوی بزرگ های آیت ا… هاشمی در این سه مورد تعریف می شود و روحانی باید راه هاشمی را ادامه دهد. اودر پاسخ به این پرسش که مگر سازندگی مدنظر آیت ا… هاشمی از آرزوی بزرگ های ایشان جهت دکتر روحانی نبود، توضیح داد: سازندگی زیرمجموعه مردمداری هست. سعادت، توسعه و پیشرفت کشور در مردمداری و به فکر مردم بودن جای می گیرد.

اندیشیدن به توسعه ملی

مهدی مطهرنیا، آینده پژوه سیاسی، در مورد نگرش و نظر آیت ا… هاشمی به دولت روحانی به «آرمان» می گوید: روحانی اگر بخواهد در مسیر آنچه آیت ا… هاشمی جهت آینده کشور عزیزمان ایران می خواست گام بردارد، باید به توسعه ملی کشور عزیزمان ایران و ایرانیان توسعه یافته در آینده دنیا بیندیشد و گام هایی مستحکم، استوار و شجاعانه و قاطعانه در برابر موانع گوناگون و ابعاد متفاوت ملی منطقه ای و بین المللی بردارد. این کار راحت ای نیست، ولی او باید در این مسیر حرکت کند.

اعتدال؛ اندیشه هاشمی

نعمت احمدی از حقوقدانان نزدیک به آیت ا… هاشمی به «آرمان» توضیح می دهد: مرحوم آیت ا… هاشمی بعد از وقایع سال 84 و تندروی های احمدی نژاد همواره تلاش داشت زمینه های در قدرت قرار گرفتن یک دولت اعتدالی را فراهم کند که این مهم با پیروزی دکتر روحانی محقق شد و در دولت دوم دکتر روحانی باید ادامه داشته باشد. این حقوقدان به ذکر خاطره ای از مرحوم هاشمی بسنده کرد و گفت: آیت ا… هاشمی می گفت با حضور شخصیت اعتدالی مانند دکتر روحانی، دیگر خیالم از آینده انقلاب راحت هست. احمدی گفت: آیت ا… هاشمی در واپسین روزهای زندگی اش راجع به آقای روحانی به من گفت: «با وجود این دولت دیگر می توانم با خیال راحت از این دنیا به دنیا باقی بروم».

شرایط تحول مهیاست

در همین راستا یک فعال سیاسی اصلاح طلب و نماینده مجلس ششم به «آرمان» می گوید: «آقای روحانی در موقعیت اوج قرار داشته و اوضاع مناسبی دارد تا بتواند به خوبی کارها را پیش ببرد. البته این بدهید معنی نیست که او در دولت اول خود خوب عمل نکرد، بلکه در مجموع دولت اول موفق بوده هست. از سوی دیگر مشکل هایی که وجود داشت موجب می شد که این عملکرد مطلوب به خوبی جلوه نکند و به اندازه ای که انتظار می رود نتیجه های خود را در زندگی مردم نشان ندهد. در این دولت قطعا کارهای جدی و حیاتی صورت می گیرد که بخشی از آن در همین دوره آثار خود را نشان خواهد داد و بخشی از آن به طور طبیعی در دولت بعدی آشکار خواهد شد.» احمد شیرزاد ادامه داد: «اکنون دولت پرسشها عمیق برجام را ندارد، هرچند هنوز پرسشها جدی در سیاست خارجی داریم. به هر حال رقبا و دشمنانی که چه در منطقه و چه در سطح دنیا داشتیم هنوز کارشکنی می کنند.

البته آنها دیگر در شرایطی که جامعه بین المللی از آنها حمایت کند، نیستند، ولی این پرسشها به عنوان دشواری و مسئله تلقی می شود.» وی با بیان اینکه اعتبار آرای آقای روحانی و حمایت مردمی از دولت روحانی بسیار زیاد از دوره گذشته هست، یادآور شد: «بردی که آقای روحانی داشته بسیار شیرین و قاطع بوده که در نتیجه می تواند با اعتبار این رأی مردمی، خیلی جدی تر در صحنه حاضر شود که آثار اعتماد به نفس را در بیانات اخیر روحانی می بینیم. اتفاق دیگری که افتاده این است که بحران کم کردن شدید قیمت نفت در سال 94 را پشت سرگذاشته ایم.

وضعیت قیمت نفت هرچند ایده آل نیست ولی مساعد تر از گذشته هست. می توان از کارها بسترساز و زمینه ساز در دولت قبل آقای روحانی بهره برداری کرد، بخصوص در زمینه ریل گذاری هایی که در اقتصاد انجام شد و به قول آقای جهانگیری اکنون می شود، ماشینی که از ته دره درآمده را شست و به حرکت درآورد. شرایط جهت اینکه این دولت بتواند خودی نشان دهد و صحنه جامعه را با یک تحول چشمگیر بخصوص در زمینه اقتصادی روبه رو کند مهیاست، ولی نباید وقت را از دست داد.»

اخبار سیاسی – آرزوی بزرگ

واژه های کلیدی: برنامه | حسن روحانی | دولت روحانی | دکتر روحانی | برنامه ریزی | هاشمی رفسنجانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs